Baslangıcından Bugüne Film Müzikleri 2

Sevgili dostlarım ;
 
Bir süre önce belli kategorilere ayırarak ilk maddesinden basladıgım film müziklerinin gelisimi konulu arastırmamı Sesli filmlerin başlangıcı ve altın çağ olarak tabir edilebilecek 1930 – 1950 arası dönem ile sürdürüyorum .
 
Sesli filmlerin çekilmesi büyülü sanatın kollarının tüm dünyayı sarmasında bir dönüm noktasıdır . Öte yandan ses konusu bir efekt olarak ele alındığında sinema sanatının bugün ulaştığı teknolojik noktanın başlangıcını sağlayan devrimdir . Ses ögesinin senkronize bir şekilde filmlerde kullanılması aktörlerin , aktrislerin gerçek hayattan insanlar olduğunu halkla daha kolaylıkla kaynaşmalarını ve şöhretlerinin büyümesini de sağlamıştır .  

Elbette ki yeniliklere her zaman kolaylıkla kucak açılmadığı dünyada sesli filmlerin yaygınlaşması da kolay olmamıştır . 1920 li yılların ortalarına kadar çeşitli stüdyo sahipleri bu tipte çekilen filmlerin geçici birer moda olacagına (!) inanmaktaydılar . Bu durum birazda siyah beyazdan renkli filmlere geçiş arasındaki ekonomik düşüncelere benzemektedir . Nasıl ki siyah beyaz ve renkli arasında maliyet farkları var ise aynı durum sessiz ve sesli filmler içinde geçerliydi . Bu kaygıların orta ölçekli film şirketlerince daha hassas yaşanması son derece doğaldı .  

1925 ve 1926 yıllarında deneme amaçlı sayılabilecek birkaç sesli film çeken Warner Bros stüdyoları 1927 de sesli filmler konusunda ki en önemli atılımı yapmıştır : “The Jazz Singer”  

Filmde “Blue Skies” ve “My Mammy” parçalarını seslendiren Al JOLSON çekimler öncesinde bir tereddütte bulunmadan “Kim sesli bir filmi sevmezki?” şeklinde ki kabul sözcügüyle hatırlara kazınmıştır . Filmin çekimi öncesinde hiç kimse getirinin ne olabileceğini tahmin edememiş insanların bu konuya göstereceği ilgi açısından belirsizlikte kalmıştır . Ancak “The Jazz Singer” 1927 yılının “box office” filmi haline gelerek dünyanın sesli filmle olan ilgisini ispat etmiştir .  

1927 – 1931 yılları arasında müzikal tarzdaki filmlerde kaynakları ile beraber görüntülenen ( örnegin gece klübünde orkestra esliginde sarkı söylenmesi gibi ) sesli sahneler sinemanın dallarının gelişmesi ile her tarzda filmin vazgeçilmezi haline gelmiştir .  

Elbetteki kendi ironilerinide beraberinde getirdikleri noktalar olmuştur ;  

Erken dönem film müziklerinin bestelenmesinde de görev almış olan Max Steiner : “Herhangi bir sahnede müzik söz konusu ise görüntüde mutlaka bir gönderme yapılması gerekiyordu . Örnegin bir cadde sahnesinde müzik varsa o sırada taşınmakta olan bir piyano perde de gözükürdü yada kırlar içinde bir aşk sahnesi çekimi esnasında bir anda koyun sürüsünü flütle güden bir çoban görebilirdiniz ancak isin ilginç tarafı çobanın müzigi cagrıstırılması istenen o sahnede fonda 50 kisilik orkestranın calıyor olmasıydı ”  

1945 yılında bugün tarihi Türk filmlerimize haberi olmadan (!) bulunduğu katkılarla asina oldugumuz Miklos ROZSA nın serüveni ise daha ilginçtir ;  

LOST  WEEKEND isimli bir alkoliğin hayatını konu alan film ilk gösterimlerinde müzik olmadan sunulmuş ve bu denemelerin ardından yapımcıların karşı olduğu sarhoşluk görüntülerinin çıkarılması ve Miklos ROZSA tarafından bestelenip filmin scoresi  haline gelen versiyonuyla tekrar yayınlanmıştır . En iyi aktör , en iyi yönetmen ve en iyi film Oscarlarını kazanan filmde Miklos ROZSA sonradan filme beste yaptıgı ve bu müzigin filme deneme gösterimlerinin ardından eklenmesi sebebiyle herhangi bir ödül almamıstır .  

1927 – 1950 arasındaki dönemin film müzikleri yapısını merak edenler için tavsiye edebileceğim en önemli besteciler ;  

Erich W. KORNGOLD  , Sergei PROKOFIEV

Alfred NEWMAN  , Max STEINER  , Miklos ROZSA  , Victor YOUNG

Sevgiler ;  

YOJIMBOOO 

 

Reklamlar
Bu yazı Arastirmalar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s