Stanley KUBRICK + A Clockwork Orange = BEETHOVEN = Barış MANÇO + Dut Ağacı

Sevgili dostlarım ;
 
Film müzikleri üzerine yaptığım kolleksiyon ve beraberinde gelen araştırma isteği her dönem tarz dışında bu türün hizmet verdiği popüler esin kaynaklarınıda kapsıyordu. Popüler parçalardan, alternatif kulvarda kendi alanlarının en iyi temsilcileri olan müzisyenler her zaman için senfonik müziği bir kilometre taşı olarak ele almıştır.
 
Sinemadan müziğe sanatın kendi edebiyatlarını kurduğu bu iki önemli yolda her zaman için senfonik temalar bağlayıcı bir unsur, ötesinde bir noktanın elde edilemeyeceği bir istasyon olmuştur.
 
Stanley KUBRICK 1971 yılında Otomatik Portakal‘ı (A Clockwork Orange) romanından uyarlayarak filme aldığında tüm dünyayı ikiye böldü. Geleneksel kanat filmi tamamen eleştiri okları altında paralarken, yenilikçi kanat heyecan verici bir gelişme olarak algıladı. Film 36 sene öncesinden bugünün kentlerindeki "Güvenlik" ihtiyacı ve insanlar arasındaki "Duygusal Kopukluğu" toplumun yarattığı bir şiddetle sunmaktaydı. Böylesine sivri bir konuyu BEETHOVEN in 9. Senfonisi ile harmanlamak ve bu temaları elektronik müziğin ilk örneklerinden birisi sayılabilecek bir film müziğine dönüştürmek OTOMATİK PORTAKAL ı daha sonradan üzerine herhangi bir şey yapılamayan bir sinema eseri haline getirdi. 20.yüzyılın akılda kalacak sinema eserlerinden birisi olan bu film "KÜLT" metrebesine ulaşmayı coktan haketmiştir.
 
Stanley KUBRICK her zaman için filmin çekimlerinden yan işlemlere kadar işine titizlikle yaklaşan bir insan olarak belki ne yaptığının çok iyi farkında olduğundan belkide ötesinde bir şey bulamayacağına inandığından klasik müziğin en önemli eserlerini filmlerinde kullanmıştır.
 
Ne yaptığının çok iyi farkında olan bir diğer sanatçı ise Barış MANÇOdur. 1970li yılların ortalarına kadar süren tarz arayışı ile beraber öncelikle 2023 ve ardından tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olan YENİ BİR GÜN ü hazırlayarak müzikal ilerleyişinde bir zirveye ulaşmıştır. Bu albümlerin çoğu Anadolu motiflerinin yanısıra hafiften bir klasik müzik temelinide içermektedir. 80 li yıllara ait olan Dut Ağacı isimli eser ise Manço’nun özgün tarzının kısa bir süre içerisinde klasik müzikle alaturka arasında seyreden hoş bir örneğidir. Elbetteki Mançonun Kubrick kadar titiz yaklaşımı ve kafasındakileri beraber yorumlayıp notalara döktükleri KURTALAN EKSPRES in katkılarıda teşekkürü haketmektedir.
 
Otomatik Portakalın Ana Temasından, Dut Ağacına klasik müziğin bir numaraları bestecilerinden BEETHOVEN ise tüm bu yaşananların arka planında 20.yüzyılın başarılı tüm sanatçılarına esin kaynağı olmuş deha olarak bir kere daha saygı dolu bir teşekkürü haketmektedir.
 
Otomatik Portakalın ana teması için seçilen Beethoven eserinin Wendy Carlos tarafından yapılan elektronik yorumunu aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz;
 
 
Sevgiler ;
 
YOJIMBOOO
 
 
Reklamlar
Bu yazı Arastirmalar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s