SINEMATIK TEMMUZ AYI KONSEPTI

“Mr. Vehbi, Kıbrıs ta hükümetinizin elinde pek çok otel ve turistik tesisler var . Bütün dünya kamuoyu sizlere karşı olduğundan hiçbir turist oraya gitmiyor ve hükümetiniz buraları çalıştıramıyor. Bunların bizim göstereceğimiz firmalar tarafından işletmelerinin satın alınmasını sağlayacaksınız.”

“Bu polise atılan ilk kurşun değil beyler. Sonuncusu da olmayacak. Bu nedenle daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Kesinlikle intikam duygularına kapılmamalıyız. Halka daha iyi davranmaya devam etmeliyiz. İtiraf etmek gerekir ki;
Halkın gözünde örgüt olarak pek sevimli değiliz . ”

“Bir ülkede polis, çirkin ve kötü oldu mu o ülkede hiçbir şey güzel olamaz. Bir ülkede halk polisine güvenmedi mi reis i cumhuruna bile güvenmez. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Ben ona buna selam vererek aldığım parayla oğluma nasıl bakarım? Ben çirkin olursam hangi çocuk güzel olabilir yeryüzünde?”


“Peki ama baba, Fransızların, İtalyanların, İngilizlerin gelip bu toprakları yağma etmesi doğrumu? Birde onlar dünyaya medeni memleket olduklarını söylerler .”

“Bu medeni memleketler her zaman yoksul ülkeleri yağmalayıp geçinmişlerdir. Şimdide Amerika aynı şeyi yapıyor .”


“Duyduğuma göre şu yeni düzenin; adına mafyamı diyorlar CIA mi diyorlar nedir. Onun Türkiye de ki danışmanıymışsın öylemi ?”


“Suçluyu yakalayan polisin cezalandırıldığını, görevini yapan polisin cezalandırıldığını biz söylemiyoruz. Kim söylüyor?

Hepimiz kendi kasabamızda, kendi mahallemizde, gerçek polis hangisidir? Sahte polis, SS polis hangisidir? Bunları bileceğiz, gerçek polise saygı göstereceğiz. Ötekisine eli kanlı hain muamelesi yapacağız.”

Sevgili Sinematik dostları;

Yukarıda örneklerini verdiğimiz diyaloglar 2007 Türkiye’sinin herhangi bir televizyon kanalında ana yayın kuşağı içerisinde görebileceğiniz bir devleti deşifre misyonu üstlenmiş diziye ait değildir.

Yukarıda örneklerini verdiğimiz diyaloglar devletin içinde filizlenmiş, devletin içinde barınan ama tamamen devletin denetimi dışında olan vatansever(?) anti hukuk kurumları ve onların sosyal uzantılarının sözleri de değildir.

Okuduğunuz bu diyalogların tamamı kökleri milli kurtuluş mücadelesine dayanan ve 1975 Türkiye’sinde ilk kez halkla buluşan, 1977 yılında çekilen ikinci bölümüyle üstlendiği misyonun köşe başı eseri haline gelen CEMIL serisine aittir.

Sokakta konuşulanların önce bir film senaryosunda ardından beyaz perde de ve oradan da duyan yüreği olan insanlarda vücut bulmasıdır.

Cemil serisinin tamamlanmasının üzerinden 30 yıl geçti birkaç kez çeşitli fanzinler ve bazı köşe yazılarında film hakkında çeşitli yazılar yayınlandı. Kimisi tamamen alaya alarak kimisi de dengeyi tutturmaya çalışarak acımtırak edisyonlar da Cemil ismini gündeme getirdiler.

Blogumuzun yayın hayatına geçmesinden bugüne tek bir konsept ve tüm detaylar üzerine hazırladığımız bu ilk büyük çalışmayı Temmuz ayı boyunca CEMIL’in 30. yılı dolayısıyla sizlerle paylaşacağız.

Filmlerin künyeleri, konuları, sahnelerin detaylandırılması, iyiler ve kötülerin özellikleri, aksiyon istatistikleri, müzik deşifreleri, diyaloglar, Cemil üzerine yeni bir müzik coveri, videolar, filmlerin çekiminde kullanılan canlı ses kayıtlarıyla siyasi liderlerin radyo ve miting konuşmaları, protesto mitingleri ve olayların merkezinde ki Cemil’den Cemil’i anlatan detaylarla sinematikte olacağız.

Başta Cüneyt Arkın ve Melih Gülgen olmak üzere tüm Yeşilçam emektarlarına; Cemil Dönüyor’un müzik temasını başarılı vokaliyle bambaşka bir coverla bugüne taşıyan Başak Ceber’e; tüm sinematik takipçilerine teşekkürlerimizle;

“ 1975 yılı başında yapımcı yönetmen Melih Gülgen’le masaya oturduk. Bir hafta içinde Türkiye’de olup bitenleri, yaşananları, tek tek sıraladık. Türkiye’nin ruh hali önümüzdeydi. Bundan üç sayfalık bir hikâye çıkardık.
Melih Gülgen acele ediyordu. Çünkü bugün yaşananlar, bir gün önce yaşananları altüst edip geçiyordu. Türkiye, dehşet verici bir hızla kaosa, korkunç bir yol ayrımına çekiliyordu …”

Devamı 1 Temmuz’da Sinematikte.

(Haber yazısını kendi sitelerinize ekleyerek bizlere destek olabilirsiniz)

http://sinematik.blogspot.com

 Gökay GELGEC – YOJIMBOOO

 

Reklamlar
Bu yazı Haber içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s