Spaghettilere Emek Veren Besteciler – 2

 
Louis E. Bacalov:

Spaghettilerde Ennio Morricone ile başladığımız müzik yolculuğuna türün fantastik bestecilerinden Louis E. Bacalov ile devam ediyoruz. Öncelikle her tanıdık ve uzun isimde noktalama suretiyle kısaltılıp öğrenme arzusu güden hayranlarda ilk etapta bilinmesi gereken ikinci isim konusuna değineceğim. Bestecinin kullanmadığı ikinci adı Enrique’dir ve pek çok albümünde bu noktalama dahi yer almamaktadır.

Bacalov, 30 Mart 1933 tarihinde Arjantin’de dünyaya geldi. İlk çalışmaları üzerine kesinleşmiş bir albüm kayıt tarihi bulunmamakla beraber bilinen ilk film müziği çalışması 1960 tarihli La Banda del Buco’dur. Çalışmanın plak olarak basılmış bir versiyonu bulunmamaktadır. Plak olarak basılan ve 45’lik formatında olan ilk eseri 1962 yapımı I Due Della Legione Straniera filminin müzikleridir.
 

Stil:

İlk dönemlerinde westernler adına bir çalışması bulunmamakla beraber Morricone’nin 1964’te Leone ortaklığıyla girişip yepyeni bir kulvara taşıdığı spaghetti müziklerine katkısı Sergio Corbucci’nin 1966 yapımı klasiği DJANGO ile beraber başlar. Roberto Fia’nın vokalleriyle bütünleşen bu senfonik pop çalışma ile spaghettilerin fantastik bestecisi olmanın adımını atmıştır.

Bacalov’un çalışmaları her zaman için filmin içeriğiyle popüler kültürün bir köprüsünü kurma çabasıdır. A Bullet for General (Quien Sabe?) de kulaklara zalimce konuk olan ispanyol gitarın kendisini trompetin huzurlu dünyasına bırakışı bu köprü içerisinde ki yolculuğun bir örneğidir.
 

YAZININ DEVAMINA SINEMATIK kardeş blogu SINEMATIK SPAGHETTI‘den ulaşabilirsiniz …

Reklamlar
Bu yazı Arastirmalar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s